teisipäev

Septembris ikka kooliteemal

Tänasest alustasid kooliteed kõik Kanadas õppijad. Minu omadel juba esimene nädal seljataga. Nimelt otsustas Ottawa-Carletoni kooliamet (vaba tõlge ameti nimetusest) alustada 1. septembriga, kuna siis saab suveks piisava arvu koolipäevi kokku. Aga enne oma laste muljeid kirjutan vähe siinsest süsteemist. Eelmisel aastal selleni ei jõudunud. Kuigi oleks ehk endale kasulikum olnud veelgi korralikum eeltöö teha. Aga ega ma praegugi nurise koolivalikute üle.

Neid kooliameteid on siin Ottawa kandis õige mitu - üks mainitud, mis inglise keeli kõlab selliselt Ottawa-Carleton District School Board. Suurimaid hõlmab 147 inglisekeelset kooli. Erinevate õppekavade raames on võimalik õppida ka prantsuse keeles. Selleks on vastavalt vanusele võimalik liituda prantsuse keele süvendatud õppega. Esimene võimalus on juba nö vanemas lasteaia rühmas (kaks vanuserühma enne kooli junior 4.a. ja senior 5.a., 1. klass algab 6.a.) ja programmiks on Early French Immersion (EFI). EFIs õppimine tähendab, et lasteaia viimases rühmas ja 1. klassis on õpe 100% prantsuse keeles, 2. klassis taandub prantsuse keele osakaal 80%-le, ning nii 6.-8. klassini on kumbagi keelt umbes 50%.
Siis on Middle French Immersion (MFI), millega on võimalik liituda alates 4. klassist. 4.-6. klassini moodustab prantsuse keel 80%, 7.-8. klassis 70%.
Järgmiseks Late French Immersion, millega saab liituda 7. klassis, prantsuse keel moodustab 75%.

Sellele lisaks on ju prantsuse keel ka nö tavalises õppeprogrammis (Core French). Suures osas algab õpe 4. klassis, aga Hendril juba esimeses.
Kooliastmed on jagatud sedasi, et 1.-6. klass on algkool, 7.-8. keskaste ja 9.-12. gümnaasium. Tegelikult võiks, aga hetkel ei viitsi, vaadata, kuidas need astmed ja nimetused praegu Eesti koolides on.
Gümnaasiumis on ka võimalik prantsuse keelt õppida. Core French jätkub ja soovitav on 9. klassis vähemalt üks ainepunkt saada prantsusekeelse aine eest. Huvitatuil on võimalus alates 10. klassist prantsuse keele õpingutega jätkata.
Eriline programm on neil veel andekatele õpilastele.

Teine suur (ja omadega hästi toimetulev, st majanduslikult) kooliamet on inglisekeelne katoliku kooliamet - Ottawa Catholic School Board. Juba nimest tulenevalt võetakse sinna vastu vaid Rooma-katoliku ristimistunnistuse alusel :) ükskõik kas lapse või vanema oma tuleb esitada. Gümnaasiumi astmesse võetakse ka teisi, seal nii rangelt piiritletud ei ole. Vabade kohtade olemasolul võetakse ka mitte-katolike perede lapsi, aga see on vaid paberil kirjas. Reaalselt raske teostada.

Siis on veel samasugused kooliametid prantsuskeelsetele: tavakoolid Conseil des écoles publiques de l’Est de l’Ontario (CEPEO). Nende puhul on ka selline erinevus, et koolitarbed on algkooli astmes tasuta. Meie pidime ise vajalikud kaustad, kaaned, pliiatsid-kriidid-kummid jne soetama. Neil lihtsam ka, kõigest 23 kooli. Ja prantsuskeelsetele katoliiklastele - Conseil des écoles catholiques de langue française du Centre-Est (CECLFCE)/French Language Catholic School Board, 38 kooliga.

8nda lõpuni on võimalik õppida ka Ottawa Montessori koolis - The Ottawa Montessori School–École Montessori d'Ottawa (OMS/ÉMO). Nende puhul tegemist tasulise kooliga.

Loomulikult on lisaks kooliametite alla kuuluvatele koolidele hulgaliselt erakoole, kuid liiga palju ja minu jaoks tundmatu maa, et midagi pikemalt kirjutada.

Huvitav on ehk ka teada, et Ontario õpetajatest lapsevanemad on moodustanud vabatahtlikkuse alusel rajatud ühenduse, mis tegutseb kodus õppijatega. Ühendus on lüliks õppijate-õpilaste ja Ontario valitsusega suhtlemisel. Liituma on oodatud kõik kodus õppijad sõltumata usust/filosoofiast, keelest ja õppestiilist/metoodikast.
Sellised lood siis hariduse omandamisega Ottawa kandis.

Kommentaare ei ole: